Açıl Susam Açıl! Dolar düştü, haydi Aliexpress’e!

Ziyaretçi trafiği Türk Lirası – Amerikan Doları paritesinden en çok etkilenen e-ticaret sitesi Aliexpress olsa gerek. Türk girişimcisi ve tüketicisinin göz bebeği olan site, 10.000’in üzerinde mağazada, otomobil yedek parçasından Drone’lara, Kadın iç giyiminden telefon kılıfına kadar insan aklı ve zihni alabildiğine eksantrik ürünle dolu.

Aliexpress.com 2010 yılında Çin’in küçük ve orta boyutlu işletmelerinin uluslararası müşterilere ulaşabilmesi için kurulan çevrimiçi perakende mağazası. Bu amaca ulaştığı da söylenebilir: Şu anda Rusya’da en çok ziyaret edilen e-ticaret sitesi, Brezilya’da da en çok ziyaret edilen siteler arasında onuncu sırada. İş planlarını kıyasladığımızda eBay’i hatırlatıyor, kendi ürünlerini satan ve kendi depolarını kullanan Amazon’un aksine Aliexpress’in çatısı altında toplanmış birbirinden bağımsız mağazalar bulunmakta.

Aliexpress, Çin’in “Dünyanın Fabrikası” sıfatını pekiştiren ticari öğelerden en büyüğü. Çin’de yaşayanlar Aliexpress’ten alışveriş yapamıyor, mağazalar sadece uluslararası müşterilere açık. En bilinen özelliği de uzun teslimat sürelerini dahi cazip kılan düşük fiyat politikası.

Aliexpress’in arkasında Alibaba, onun arkasında da Jack Ma isminde bir Çinli var. Kendisi şu anda dünyanın en zengin 33. İnsanı. Şaşırtıcı da değil, sadece 11 Kasım 2015 “Yalnızlar Gününde” Aliexpress 14 Milyar $ ciro yaptı. Dış ticaret açığını kapama açısından Cenk Tosun’u satmaktan daha faydalı öyle değil mi?

Ma Üniversitede tam zamanlı çalışan bir öğretmenken kendisine ait çeviri bürosunda üç beş kuruş kazanmaya çalışıyordu. Birleşik Devletler’i ilk ziyaretinde, 31 yaşında hayatında ilk defa bir bilgisayar gördü ve arama kutucuğuna “Çin Birası” yazdı. Arama motoru hiç sonuç getirmedi. Çin’e döndüğünde ilk işi, bürosu için bir web sitesi yaptırmak oldu. Sitenin yayınlandığı gün beş mail birden alınca internetin gücünü anladı, yıl 1995.

Dört yıl sonra 17 arkadaşıyla beraber Alibaba’yı kurdu. İsmi, San Francisco’da bir Cafe’de otrururken buldu. Yoldan çevirdiği insanlara Ali Baba’yı tanıyıp tanımadıklarını sordu, herkes aynı cevabı verdi: Tabi ki! Açıl Susam Açıl!

Hintli’si, Alman’ı, Çinli’si, hepsi biliyordu bu ismi. Ali Baba nazik ve akıllı bir insandı ve bir kapı açıyordu, 80.000 kişiye Çin mallarının kapısını açan bir platform için harika bir isim olacaktı, oldu da.

GÜVENLİ Mİ?

E-Ticaret sitelerinden Instagram Mağazaları’na kadar pek çok Türk perakendeci, Aliexpress üzerinden toplu satın aldığı basit ürünleri, üzerine cazip kar marjları koyarak satıyor. Örneğin e-ticaret sitelerinin birinden 30 TL’ye telefon kabı aldıysanız, kabın iç kısmında Çin’deki Mağaza’nın ismini okumanız ve aynı kabı Çin’deki tedarikçiden kargo ücreti ödemeden yirmi günde, 3$ ya da 4$ karşılığında getirtmeniz gayet olası. Aynı şey otomobil aksesuarları, oyuncaklar, Drone’lar ve Aksiyon Kameraları için de geçerli. Arvydas Sabonis bile bir zamanlar Sovyetler Birliği formasıyla oynadığını unutmuştur, ama siz Aliexpress’ten sırtında Sabonis yazılı Sovyetler Birliği formasını 18.33 $’a alabilirsiniz.

10.000 km mesafeden iki haftayı aşkın bir sürede elinize ulaşacak bir kargo için, ismi baskı hatasına benzeyen bir Çinli’ye çevrimiçi ödeme yapacağınız düşünülürse, güvenli olup olmadığını sorgulamak çok doğal. Öte yandan ödemeyi bir sanal kartla yaptığınız sürece son derece güvenli olduğunu söyleyebilirim. Aliexpress’in Purchase Protection adını verdiği bir müşteri koruma prosedürü var. 60 gün boyunca ürün size ulaşmazsa Purchase Protection sayesinde tam ödeme alabiliyorsunuz. Mağazaya başvurduğunuz takdirde bu süreyi uzatma şansınız da var. Ürün elinize ulaşmadığında, size tarif edilene benzemediğinde işi mesajlaşma ile çözemezseniz Open Dispute adımından tartışma başlatabiliyorsunuz. Bu senaryo mağazaların en çok korktuğu senaryo, panikten elleri ayakları birbirine dolaşıyor çünkü rating’leri tamamen müşterilerin bıraktığı feedback’lerden alıyorlar. Alışveriş yapacağınız mağazayı seçerken %99 ve üzeri pozitif feedback alanları seçmeniz ya da farklı mağazanın aynı ürününü sıralayıp en çok satılanı almanız güvende kalmanızı sağlayacaktır. Bir de gümrük konusu var tabi. Satın alacağınız ürünler 30 Avro’nun altındaysa gümrüğe takılmadan ülkeye giriş yapacaktır. Bu konu önemli, yoksa ürün tutarına yakın miktarlarda vergi ödemek zorunda dahi kalabilirsiniz.

Daha akıllıca alışveriş, daha iyi yaşam mottosuyla işyerlerinin güvenlik bankosunu sarı paketlerle dolduran Aliexpress hayatımızın güzel bir parçası haline geldi.  Şimdilik uzun süre de öyle kalacak gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir