Bankalar uyarıyor: Clickbait kurbanı olmayın!

Bankacılık sektöründe 2017’nin en revaçta konularından biri, BDDK’nın aldığı karar uyarınca kredi kartlarının internet alışverişlerine kapanmasıydı. 17 Ağustos olarak ilan edilen geçiş tarihi, önce 31 Aralık olarak, sonra da BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in açıklamalarıyla 31 Ocak olarak revize edildi. Ancak süreç neredeyse bir yılını doldururken hala birçok belirsizlik var, kart kullanıcılarının kafası çok karışık. Çünkü basın, Bankacılık sektörüyle ilgili her konuda yaptığı gibi kamuoyunu paniğe uğratmak ve clickbait’lerle tıklama, etkileşim almak konusunda müthiş bir çaba içinde.

Sosyal Medya yorumlarına bakılırsa hayal gücünü konuşturan insanımız yine büyük resmi görmüş; e-ticaret’e ağır vergiler geleceğinden, bankaların tüm kart bilgilerini çaldırdığından veya ortada farklı bir dolap döndüğünden eminler. Gerçeklerin ise konuşulanlarla uzaktan yakından alakası yok.

Uygulamanın temelde asıl amacı kredi kartı kullanıcılarını korumak. Özellikle pek çok kişisel bilginin Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlarda fink attığı günümüzde dolandırıcılar altın çağını yaşıyor. Cebinizdeki paraya ulaşmak için Pos’larda kart kopyalayan yazılımlardan ATM’lerde kartı yutturmaya yarayan düzeneklere, Phishing’den, keylogger’lara kadar uzanan bir dolu yöntem üretildi ve ben bu satırları yazarken üretilmeye de devam ediyor. Bütün bunlar olurken Bankalar ve Denetleyici Kurum da kendi yöntemleriyle dolandırıcılara savaş açmış durumda. Ancak sistemin zayıf karnı teknolojik altyapıdan ziyade insanlar. Nereden geldiği belirsiz mail’lerdeki link’lere tıklamak, kart numarasını ve şifresini paylaşmak, sosyal medya uygulamalarının güvenlik ayarlarına hâkim olmayıp en değerli bilgilerini afişe etmek gibi hataya düşenler açık hedef halinde. Bu yüzden de özellikle mail order sisteminin avantajlarının ardında gizli tehlikelere vakıf olmayanları korumak için bir defaya mahsus olmak üzere tüm kartların internet alışverişlerine kapatılması ve yeni kartların kapalı şekilde gönderilmesine karar verildi.

Ancak bu masumane karar maalesef arka planda pek çok sorunu beraberinde getirmiş durumda. Tüm Bankalar özellikle internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığına sahip müşterilerinin kartlarını aktif hale getirmek için büyük bir çaba içindeler. E-ticaret kurumları da ciro kaybına uğramamak için kullanıcıları SMS ve mail bombardımanına tutuyor. Çağrı Merkezleri özellikle Ağustos ve Aralık aylarını kaos içinde geçirdi. Tüm bu sorunlar acaba süreç farklı bir şekilde yönetilemez miydi sorusunu akıllara getiriyor.

Öncelikle böyle radikal bir önlem için altı aylık bir geçiş periyodu yetersiz görünüyordu. Zaten bu yüzden, sektörün zarar göreceği anlaşıldığında önce dört buçuk aylık, sonra bir aylık ek süre verme ihtiyacı duyuldu. Ayrıca aktif bir şekilde e-ticaret sitelerini kullanan bilinçli kitle, mail order açma kapama işlemini belki defalarca yaptığından rahatlıkla bu yasanın kapsamı dışında tutulabilirdi. Bunların dışında kullanıcıyla iletişimi duyuruyla sınırlı tutup süreci anlatma işini basının insafına bırakmak da ciddi bir hataya dönüştü. Çok basit bir işlem halka “Kredi Kartı Kullanıcılarına büyük şok!”, “Kredi Kartınız varsa aman dikkat!”, “Bankalar uyarıyor!” başlıkları ve yarım yamalak bilgilerle sunulduğundan işler içinden çıkılmaz bir hal aldı diyebiliriz.

BURAYA PANİK YARATACAK BİR BAŞLIK KOYALIM(!)

Peki, işin aslı ne ve ne yapmanız gerekiyor? Cevap çok basit:

Garanti Bankası ile çalışıyorsanız:

“ONAY” yazıp kartınızın son 6 hanesini 3340’a gönderebilirsiniz.

İş Bankası ile çalışıyorsanız:

“ONAY” yazıp herhangi bir bireysel İş Bankası kredi kartı ya da Bankamatik kartınızın son altı hanesini 4402’ye SMS ile göndermeniz yeterli.

Yapı Kredi ile çalışıyorsanız:

AÇIK yazıp bir boşluk bırakarak kart üzerindeki müşteri numaranızı 4944’e göndermeniz gerekiyor.

Finansbank ile çalışıyorsanız:

INTERNET yazıp bir boşluk bırakıp kredi kartı numaranızın son 4 rakamını yazarak 2273’e gönderebilirsiniz.

Akbank ile çalışıyorsanız:

INTERNET yazıp 8885’e ücretsiz SMS gönderebilirsiniz.

Eğer kartınızı internet üzerinden alışverişe açtırmazsanız ne olur? N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi e-Ticaret sitelerinin web sayfaları üzerinden kredi kartınızla alışveriş yapmaya çalıştığınızda hata alırsınız. Ancak Internet Bankacılığı ya da Cep şube üzerinden daima kartınızı açtırma şansınız var. Yani 31 Ocak tarihine kadar onay vermemiş de olsanız, kartınız online alışverişe kapanmış olsa da istediğiniz zaman yeniden açtırma şansına sahipsiniz. Bu konuda genel algı kartın hiçbir zaman açılamayacağı şeklinde.

Bir önemli konu da Otomatik Fatura Ödemelerinin akıbeti. BDDK bu ödemelerin gerçekleşmeyeceği konusunda kamuoyunu uyardı ancak Bankalar Otomatik Fatura ödemelerinin tahsilatını yapabilmek için gerekli altyapı çalışmalarını yapıyorlar. Yine de kartınızı açmamayı tercih ettiyseniz, kontrollü davranıp ödenip ödenmediğini takip etmenizde fayda var.

Bir ay daha aynı belirsizliğin süreceğini düşünürsek temennimiz en azından 31 Ocak’ın gerçekten verilen son tarih olması. Bütün bunların ötesinde internetten alışverişin pratik ve güvenli bir yöntemi var: Sanal Kart. Limitini kendiniz belirleyebileceğiniz bir Sanal Kart açın ve alışverişinizi bu kart üzerinden yapın.

Herkese iyi alışverişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir