Evet, Apple eski telefonları yavaşlatıyor!

Son yıllarda akıllı telefonlar üzerine en sık tekrarlanan komplo teorilerinden biri dev teknoloji firmalarının yeni çıkan modellerin satışını hızlandırmak için eski telefonları yavaşlatıyor olma ihtimali üzerineydi. Hatta bazıları en azından şarj aletlerinin bir süre sonra bozulmasına sebep olan yazılımlar yüklendiğini dahi iddia ediyordu. Geekbench isimli yazılımın arkasındaki firma olan Primate Labs, yeni Apple ürünü piyasaya çıktığında eski modellerin yavaşlamaya başladığını kanıtladığında bu iddialardan ilki ayyuka çıkmış oldu.

Primate Labs kurucusu John Poole, IOS’un 10.2 ve 11.2 versiyonları kurulu olan iPhone6, iPhone6s, iPhone SE model telefonlarla, IOS 11.2 kurulu iPhone 7 sürücülerin daha düşük hızla çalıştığını kanıtladı. Aslında bu dedikodunun kökeni daha da eskilere dayanıyor. New York Times köşe yazarı ve Harvard İktisat Bölümü Profesörlerinden Sendhil Mullainathan, öğrencilerinden birinin Google Trends’i kullanarak yaptığı gözleme göre, her yeni Apple modeli piyasaya çıktığında insanların eski iPhone’larının yavaşlığından şikayet etme ve konuyla ilgili Google’da tarama yapma eğilimlerinin arttığını belirtiyordu. Bu durum şaşırtıcı olmasa gerek, zira her yeni model çıktığında o modelden optimum oranda faydalanmanızı sağlayacak bir işletim sistemi de yayınlanıyor. İddialar IOS ve Android kullanıcılarının arasındaki büyük farkın da altını çiziyor: Android kullanıcılarının sadece %18’i en güncel işletim sistemini kullanırken, IOS kullanıcılarının %90’ı daima güncellemeleri takip ediyor. Dolayısıyla Android telefon sahiplerinin böyle bir mağduriyete maruz kalma ihtimali daha düşükken güvenlik konusunda tehlikelere daha açıklar.

APPLE SORUN BATARYA DİYOR

Apple ise konu ile ilgili savunmasında bu yavaşlatma eyleminin etik dışı pazarlama stratejisi değil, Lityum-ion Bataryalar kaynaklı çöküşlerin ve kapanmaların engellemesi amaçlı olduğunu açıkladı. Anında şarj olan batarya startup’ı StoreDot CEO’su Doron Myersdorf bu işlemin telefonun gelen emirleri yeniden düzenleyerek geliş sırasına paralel bir şekilde uygulanmaması ve ortalama yanıt verme hızının düşmesi anlamına geldiğini doğruladı. Reddit kullanıcılarından biri canlı yayınladığı testte, bataryayı değiştirdiği anda iPhone’un hızlandığını teyit edince Apple’a olan tepkiler daha da arttı. Çünkü çoğu insan yavaşlamanın batarya kaynaklı değil, sürücü kaynaklı olduğunu düşündüğünden telefonunu yenileme eğilimi içindeydi ve Apple hiçbir uyarıda bulunmadan tamamen keyfi bir şekilde telefonlarını yavaşlattığından kendilerini dolandırılmış gibi hissettiler. Firma şu anda açılan yüzlerce tazminat davası ile karşı karşıya kalmış durumda.

Bahsettiğimiz yavaşlama sorunu Lityum-ion bataryalarıyla ilgili ilk vukuat değil. Bildiğiniz gibi 2016 yılında Halloween kıyafetlerine kadar konu olan Samsung Galaxy Note 7 model telefonların durduğu yerde patlaması da kısmen Lityum-ion bataryalardan kaynaklandı. Hatta pek çok Havayolu şirketi uçuş öncesi anonslarında Note 7 telefonların uçuş modunda dahi kullanılmamasını salık veriyordu. Bu sorunun asıl kaynağı batarya çok dar dizayn edildiğinden, pilin muhteviyatında ki negatif ve pozitif elektrodların bir şekilde birbiriyle temas etmesiydi. Apple neden hala bu bataryaları kullanıyor sorusunun yanıtı basit: 500 tam şarj döngüsünden sonra dahi gücünün %80’ini hala koruyabiliyor da ondan.

Apple müşterilerinin gönlünü alabilmek için yeni batarya ücretini 79$’dan 29$’a kadar çekti. Yeterli oldu mu tartışılır, pek çok insan her ne kadar sorun Ipad ya da MAC ürünlerini etkilemese de artık Apple kullanmayacağını söylüyor. İşin özeti bu, art niyetli bir uygulama mı, yoksa işin ideali mi karar vermek size kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir