Harry Potter mucizesi ve Voldemort: Origins Of The Heir

73 dile çevrilmiş, dünya genelinde 500 Milyon kopyadan fazla satılmış ve böylelikle en büyük satış rakamına ulaşan kitap serisi sıfatını hakkıyla elde etmiş Harry Potter’ı Joanne Kathleen Rowling’in hayal gücüne borçluyuz. Manchester’dan Londra’ya giden bir trende ilk defa yeşeren düşünce, annesinin yıllar süren hastalık sonucu hayatını kaybetmesi, ilk evliliğinde deneyimlediği ev içi şiddet ve boşanma, klinik depresyon süreci ve maddi olumsuzluklar ile şekillendi. Bir çocuk kitabı olarak başlayan serinin giderek karanlıklaşmasına ve derinleşmesine, belki de edebiyat ve sinema tarihine geçen bir başyapıta dönüşmesine sebep oldu.

Harry Potter markasının bugünkü değeri tahmini olarak 15 Milyar $‘a ulaşmış durumda. Forbes dergisine göre, 2004’te Rowling kitap yazarak Dolar Milyoneri titrini kazanan ilk insan oldu. Ayrıca dünyanın en zengin 1000 kişisi arasında gösteriliyor(du). Ancak bu baş döndürücü rakamlar ona geçmişi unutturmamış olacak, hali hazırda 160 Milyon $’ı bulan bir rakamı hayır işleri için harcıyor. Ağırlık, annesini kaybetmesine sebep olan MS hastalığı araştırmaları ile bir dönem yalnız anne olarak sefaleti yaşadığından yoksulluk karşıtı, fakir çocuklara sosyal yardım fonları oluşturma gibi işlerde.

FAN FICTION DÜNYASINA ETKİLERİ

Sadece kendi üretimi olan 7 kitaptan değil, Comic Relief başta olmak üzere dünyada sosyal eşitlik ve refah sağlama amaçlı kuruluşlara fon sağlamak için yazdığı Fantastik Beast and Where to Find Them gibi kitaplardan da bahsetmek gerek. Ancak doğrudan katkıda bulunduğu bu eserler dışında bir de insanları etkileyerek Hayran Kurgu (Fan Fiction) adını verdiğimiz, Harry Potter evrenindeki karakterler ile yeni hikâyeler oluşturma işini de ciddi anlamda tetikledi.

Bunlardan bir tanesi Kasım 2016 – Kasım 2017 tarihleri arasında yazdığım, okurlar ve en iyi Türkçe içerikli Harry Potter temalı web sitesi olan Fantastik Canavarlar tarafından en iyi fan fiction romanlar arasında gösterilen sequel: Harry Potter ve Kızıl Pelerin. Bu romandan farklı bir postta ayrıca bahsedeceğim. Fan fiction kategorisinde bir başka önemli eser ise dün dünya genelinde görücüye çıktı: Voldemort: Origins of the Heir.

Harry Potter serisinin baş villain’inin psikolojik derinliğini anlatma amacı taşıyan film için gerekli bütçe, daha önce hazırlamış oldukları fragmanı çok başarılı bulan hayranlar tarafından oluşturuldu. Benim ilk izlenimim amatör bir girişim için fazlasıyla iyi olduğu. Harika bir sinematografi, renk kullanımı, kulağı tırmalamayan diyaloglar ve özellikle Tom Riddle rolünde çok iyi oyunculuk söz konusu.

Fantastik Canavarlar ekibi ilk günden Türkçe altyazılarını hazırlamış, ellerine sağlık. Sizler için de iyi seyirler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir