İstikbal SpaceX ve Falcon Heavy ile göklerde

Söz konusu Elon Musk olunca imkânsız kelimesi anlamını yitiriyor: Kurucusu olduğu Uzay Taşımacılığı şirketi SpaceX, tarihin gördüğü en güçlü uzay roketlerinden biri olan Falcon Heavy’yi 6 Şubat’ı 7 Şubat’a bağlayan gece başarıyla fırlattı. İçinde bir adet Tesla Roadstar barındıran roketin altı ay sonra Mars yörüngesine oturması bekleniyor. Bu başarı neden önemli? Neden Dünya tarihinde önemli bir kilometre taşı haline geldi? Anlatalım…

NBA, NFL, Premier League yıldızlarının poster çocuğu olmasına alışkınız. Pop ve Rock yıldızları için de aynı şey geçerli. Endüstri 4.0 ise Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Elon Musk gibi girişimci dâhilerin popülaritesinin artmasını sağladı. Bir zamanlar kimsenin yüzüne bakmadığı Nerd’ler, artık teknoloji fetişlerinin idolü haline gelmiş durumdalar. Bu sıfatı gerçek Tony Stark (Iron Man) olarak da tanınan Elon Mask’tan daha çok hak eden ise yoktur muhtemelen.

Elon Musk

27 Eylül 2016’da Elon Musk Mars Programı ile ilgili yedi milyar kişiyi ilgilendiren ama sadece bir kaç milyon kişinin dinlediği çok önemli açıklamalarda bulundu. Her yılın Ağustos ayı itibariyle tükettikleri ürettiğini geçen ve Dünya denilen gezegenin geleceğini yok etmeye başlayan insanoğlunun ya bu gezegende kalarak soyunun tükeneceğini, ya da yıldızlararası seyahat eden bir tür haline geleceğini söyledi. Yok olmaya karşı sunduğu çözüm ise dünyayla ciddi anlamda benzeşen Mars’ta kolonileşmekti. Neydi bu benzerlikler? Isı, Güneş’e uzaklık, çap, Atmosfer bileşenleri, yerçekimi kuvveti, kara genişliği gibi kalemler ve bunların hepsine denk olan bir gün süresi: 24 Saat 40 dakika. Yalnız ufak bir sorun var tabi: Geleneksel yöntemlerle bir kişiyi Mars’a götürmenin bedeli 10 milyar Dolar’a yakın.

Musk bu sorunu çözmek için dört olmazsa olmazı da açıkladı: Tüm gereçler yeniden kullanılabilir olmalı, bir uyduda ikmal yapılabilmeli, doğru yakıt kullanılmalı ve üretimi Mars’ta yapılabilmeli.

Dönelim tekrar Heavy Falcon’a…

İşte Heavy Falcon:

Bu yolculuğun önemi, Mars’ta kolonileşmenin ilk adımını teşkil ediyor olmasından. Aynı zamanda bugüne dek devlet eliyle, yani NASA’nın Uzay Programı ile yürütülmüş bir uzay macerasına özel sektörün ilk dokunuşu, Uzay Yolculuğu konseptinin özelleştirilmesi anlamına geliyor. Musk sözünü tutabilir, yukarıdaki dört prensibini yerine getirmeyi başarırsa, Mars’a taşınmanın maliyeti Amerikan banliyösünde orta halli bir ev almaya denk olacak. Bu başarısı belki de soyumuzun tükenmemesini sağlayacak. İşi basitleştirip yeniden Dünya eksenine indirsek bile New York’tan çıkan bir kargonun Tokyo’ya yarım saatte ulaşması anlamına da geldiğinden çok önemli.

Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni okumuş olanlar için, David Bowie sevenler için müthiş Easter egg’ler barındıran Tesla Roadstar, her şey yolunda giderse bin yıl boyunca atmosferde dönüp duracak. Belki yıllar sonra gerçekten Mars’ta bir koloni kurmayı başarırsak oraya vardığımızda 2017’de bu araç Dünya’dan fırlatıldığında canlı izlemiştim diyeceğiz. Eğer bu hayaller gerçekleşmezse umutsuzluğa kapılmayın, Avatar Projesi ve artçıları başarılı olursa fiziksel bedenimiz değil ama zihnimiz mutlaka güvenli bir yerde varlığını sürdürebilecektir.

“İstikbal SpaceX ve Falcon Heavy ile göklerde” için 2 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir